Tej truciźnie dziękujemy! Pożegnaj BPA


Nazywany jest cichym trucicielem. Już w latach 30. odkryto, że bisfenol A (czyli BPA) upośledza gospodarkę hormonalną, jednak nadal jest wykorzystywany do produkcji plastiku. Spotkać go możemy właściwie we wszystkich plastikowych opakowaniach (chyba, ze mają atest BPA free), w woreczkach z ryżem i kaszą, w zabawkach czy oprawkach okularów. Naukowcy tropiący BPA znaleźli go także w rękawach do pieczenia, a nawet w plombach dentystycznych i na paragonach sklepowych.
No i w naszej krwi – to BPA jest sławnym mikroplastikiem, którym lekarze wykrywają w badaniach laboratoryjnych. Mikroplastik pływa także w wodach oceanu i i wypełnia ciała morskich ryb.
Dlaczego bisfenol A jest tak szkodliwy?
Dziś wiadomo, że u mężczyzn BPA powoduje spadek testosteronu we krwi, u dziewczynek natomiast wywołuje przedwczesne dojrzewanie. Jego obecność we krwi zwiększa ryzyko zawału serca, wystąpienia cukrzycy typu 2 a także nowotworów (głównie piersi i prostaty). Bisfenol podejrzewa się także o wywoływanie zaburzeń typu ADHD.

Jak się wystrzegać bisfenolu A?
Trudno nie mieć kontaktu z BPA. Jest w klawiaturze naszych komputerów i obudowach smartfonów. Ważne jest więc ograniczanie jego dostępu do naszych organizmów. Używajmy materiałowych toreb na zakupy, nie kupujmy warzyw i owoców pakowanych w plastikową folię, wybierajmy dla naszych dzieci zabawki drewniane zamiast plastikowych. No i przede wszystkim unikajmy plastikowych butelek. Filtrowana woda kranowa to najzdrowsze i najbezpieczniejsze źródło wody. Wszystkie filtry marki FITaqua mają certyfikat BPA free. Filtrując wodę pozbywasz się skażeń środowiskowych (pestycydów, odpadów farmakologicznych obecnych w wodach gruntowych i rzekach) i mikroplastików. W zamian dostajesz cenne minerały i wodę, która pomaga chroni Twoje zdrowie.

Posted in Bez kategorii and tagged , , , , , , , , , , , .